Home of ....

NWR Club Racing

 

50+ Years of Racing in the PNW

Mountain jpeg 

Northwest Region
1616 Gregory Way

Bremerton, WA 98337

360.479.6082

Fax 360.478.7973

 

  > NWR & National Awards

NWR RACE PROGRAM

Explore each subject page above, for more information and links on that subject.

Region Home
Solo
Race
rally
rallycross
timetrials

Drifting
allregional

Northwest Region SCCA - Logo


Awards

Congratulations to all the winners!!

2014 Banquet will be held NOVEMBER  22

Register: www.nwr-scca.motorsportreg.com Will open soon

 

2013 Race & NWR Region Awards

Region Awards

Frank & Joan Manley Enthusiast Award - 2013 - Ric Wilson

Mary Pang "Unsung Hero" Award - 2013 - Gretchen Everett

Stan Burnett Inspirational Award - 2013 - Karl & Amy Coleman

Joe Henderson Memorial Award - not awarded (This award is chosen by past winners)

 

For Region Award Nominations send an email to the Awards Committee

 

Race Awards

Driver of the Year: 2013 - Miles Jackson

Worker of the Year: 2013 - Robin Koerner

Novice Driver: 2013 - Not awarded

Most Improved: 2013 - Ada Cheung

Bernie Doud Sportsmanship Award: 2013 - Scott Sesin

 

 

2012 Race & NWR Region Awards

Region Awards

Frank & Joan Manley Enthusiast Award - 2012 - Harley Johnson

Mary Pang "Unsung Hero" Award - 2012 - Sherri Masterson

Stan Burnett Inspirational Award - 2012 - Glen Hernandez

Joe Henderson Memorial Award - not awarded (This award is chosen by past winners)

 

For Region Award Nominations send an email to the Awards Committee

 

Race Awards

Driver of the Year: 2012 - Robert Rygg

Worker of the Year: 2012 - Darren Glaser

Novice Driver: 2012 - Not awarded

Most Improved: 2012 - Not awarded

Bernie Doud Sportsmanship Award: 2012 - David Conover

Pat Pigott: - 2012 Todd Harris

Tom "Elder" Masterson 'Boomer' Award - 2012 Not awarded

 

Time Trials

Driver of the Year 2012 - Tom Slipp

 

 

2011 Race and Region Awards

Region Awards

Frank & Joan Manley Enthusiast Award - 2011 - Des Toups

Mary Pang "Unsung Hero" Award - 2011 - Mike Miller

Stan Burnett Inspirational Award - 2011 - John Taylor

Joe Henderson Memorial Award - 2011 - not awarded (This award is chosen by past winners)

 

For Region Award Nominations send an email to the Awards Committee

 

Race Awards

Driver of the Year: 2011 - Robert Linse

Worker of the Year: 2011 - David Kentala

Novice Driver: 2011 - Not awarded

Most Improved: 2011 - Not awarded

Bernie Doud Sportsmanship Award: 2011 - Rich Weixler & Gerry Gordon

Pat Pigott: - 2011 Not awarded

Tom "Elder" Masterson 'Boomer' Award - 2011 Not awarded

 

Time Trials

Worker of the Year 2011 - Mike & Cece Lawler

 

2010 Race and Region Awards

Region Awards

Frank & Joan Manley Enthusiast Award - 2010 - Jackie Kmetz

Mary Pang "Unsung Hero" Award - 2010 - Esther Sicks

Stan Burnett Inspirational Award - 2010 - David Jackson

Joe Henderson Memorial Award - 2010 - not awarded (This award is chosen by past winners)

 

For Region Award Nominations send an email to the Awards Committee

 

Race Awards

Driver of the Year: 2010 - Val Korry

Worker of the Year: 2010 - Chuck Huffington

Novice Driver: 2010 - Mike Adams

Most Improved: 2010 - Greg Holz

Bernie Doud Sportsmanship Award: 2010 - "DW" Daryl Wheeler

Pat Pigott: - Dennis Andrade

Tom "Elder" Masterson 'Boomer' Award - 2010 John Martinsen

 

2009 Race and Region Awards

2009 Regional Awards presented - January 9, 2010:

Frank and Joan Manley Enthusiast Award - David Conover

Mary Pang “Unsung Hero” Award - Keith & Kristi Brown

Stan Burnett Inspirational Award - Sherri Masterson

Joe Henderson Memorial Award - not awarded

 

2009 Race Awards presented - January 9, 2010:

Pat Pigott Award - Rob Macfarlane

Bernie Doud Sportsmanship Award - Kevin Needham

Most Improved Driver - Mieko Doi-Olson

Race Driver of the Year - Ken Olson

Novice Driver of the Year - Jeff Smith

Worker of the Year - Marie Kirby

J. Tom Masterson "Boomer" Award - Frank Manley

 

2009 Class Champion Awards presented - January 9, 2010

GT1  -  Craig Powers

ITS  -  Greg Fordahl

   2nd - Matt Chambers

   3rd - Mark Lacombe

PCA2 - Val Korry

SM  -    AlecOsenbach

SPO  -  Ken Olson

SRF  -  Scott Mosier

 

2008 Race and Region Awards

2008 Regional Awards presented - January 31, 2009:

Frank and Joan Manley Enthusiast Award - Karl Coleman

Mary Pang “Unsung Hero” Award - Jay Bratton

Stan Burnett Inspirational Award - Dick Willy

Joe Henderson Memorial Award - not awarded

 

2008 Race Awards presented - January 31, 2009:

   Pat Pigott Award - Jeff Jorgenson

Bernie Doud Sportsmanship Award - David Kentala

Most Improved Driver - Scott Powell

Race Driver of the Year - John Taylor

Novice Driver of the Year - Mark Lacombe

Worker of the Year - Rich Weixler & Gerry Gordon

J. Tom Masterson "Boomer" Award - Ken Jones

 

2008 Class Champion Awards presented - January 31, 2009:

DP  -  David Jackson

FA  -  Tom Stapleton

FC  -  Steve Litsky

FP  -  John Taylor

ITE  -  Mark Gnagy

ITS  -  Lyall Edey

PCA2 - Val Korry

PCA3 - Peter Juvet

PCA4 - Mark LaCombel

SM  -    Stephen Hui

SPO  -  Ken Olson

SRF  -  Scott Mosier

 

 

2007 Race and Region Awards

National Awards:

3rd Place Communications Award: Northwest Region

                   Webmasters: Joe Goeke & Sherri Masterson

                    Editor NWSCN: Kurt Batdorf

 

2007 Regional Awards to be presented - February 16, 2008:

Frank and Joan Manley Enthusiast Award - Jerry Lamb

Mary Pang “Unsung Hero” Award - Mike Evans

Stan Burnett Inspirational Award - Jay Shukla

Joe Henderson Memorial Award - Bob Grass

 

2007 Race Awards presented - November 17, 2007:

Pat Pigott Award - Brad Rampelberg

Bernie Doud Sportsmanship Award - Esther Sicks

Most Improved Driver - Ken O'Sage

Race Driver of the Year - Jim Walsh

Novice Driver of the Year - Gene Bennett

Worker of the Year - Ken Jones

 

2007 Class Champion Awards presented - November  17, 2007

CR - Skip Yocom

FF - Larry Bangert

FP - John Taylor

FS - Randy Keen

ITE - Ken O'Sage

ITS - Greg Fordahl

SM - Alec Osenbach

SPO - Ken Olson

SRF - Tom Burt 

 

2007 SCCA Yokohama Advan Volunteers of the Year

Emergency Services: Bob Thompson, Kansas City Region 

Flagging & Communications: Diane Prokopf, St. Louis Region 

Pit & Grid: Carolyn Bayer-Broring, Washington D.C. Region

Race Administration: Steven Jaroch, San Francisco Region

Registration: Wanda Cecil, South Carolina Region

Scrutineering: Ty Till, Rio Grande Region

Sound Control: Wayne Hill, Houston Region Sound Control

Starter: Bruce Brunner, San Francisco Region

Steward: Barrett Braun, St. Louis Region

Timing & Scoring: Denise Patten, New England Region
 

2006 Race and Region Awards

2006 Regional Awards presented - February 17, 2007:

Frank and Joan Manley Enthusiast Award - Gretchen Everett

Mary PangUnsung Hero Award - Kevin Needham

Stan Burnett Inspirational Award - Mark McCloskey

Joe Henderson Memorial Award - Not Awarded

 

2006 Race Awards presented - November 18, 2006:

Pat Pigott Award - Mark Jarmenko

Bernie Doud Sportsmanship Award - Ray & Lorrie Mortensen

Most Improved Driver - Christine Bush

Race Driver of the Year - Andrew Caddell

Novice Driver of the Year - Alec Osenbach

Worker of the Year - Bill Deoneseus

 

 

2005 Race & Region Awards

2005 Regional Awards presented - January 21, 2006:

Frank and Joan Manley Enthusiast Award - Julie Anderson

Mary Pang “Unsung Hero” Award - Kelly McCloskey

Stan Burnett Inspirational Award - Dan Carchano

Joe Henderson Memorial Award - L.C. 'Bud' Bohrer

2005 Race Awards presented - November 19, 2005:

Pat Pigott Award - Arnie Loyning

Bernie Doud Sportsmanship Award - Julie Anderson

Most Improved Driver - Not Awarded

Race Driver of the Year - Larry Bangert

Novice Driver of the Year - Andrew Caddell

Worker of the Year - Kelly McCloskey

2005 Class Champion Awards presented - November  19, 2006

DSR - Steven Berry

FF - Larry Bangert

FM - Dave Gaylord

FS - Randy Keen

GTB - Daniel Moore

ITA - Robert Dunn Jr

ITE - Val Korry

ITS - Greg Fordahl

SM - Andrew Caddell

 

2005 SCCA National Run-Offs Winners

 

Club Racing National Champions

AS - John Heinricy, Holly, MI (Detroit Region)

CSR - Arnie Lyoning, Portland OR (Oregon Region)

DSR - Mark Jaremko, Spokane, WA (Oregon Region)

EP - Kim Knapp, Avon, CO ( Colorado Region)

NWR's David Mead finished 39th

F500 - Doug Marsh, Eastlake, OH, (Mahoning Valley Region)

FA  - Graham R Rahal, New Albany, OH (Ohio Valley Region)

FC - Niki Coello, East Troy, WI (Milwaukee Region)

FF - John Robinson II, St Cloud, FL (Central Florida Region)

FM - David Donovan, Plantation, FL  (Florida Region)

NWR's Rodney Jessen - DNF

FP - Mark Hotchkis, of Manhattan Beach, CA (California Sports Car Club)

NWR's David Mead finished 31st

FV - Brad Stout, of St. Louis, MO (St. Louis Region)

NWR's Dennis Andrade finished 11th

GP - Kent Prather, Wakarusa, KS  (Kansas Region)

HP - Tom Feller, Clarkston, MI (Detroit Region)

GT1 - Lew Larimer, Hayward, CA (San Francisco Region)

GT2 - Duane Davis, Camas, WA (Oregon Region)

GT3 - John Saurino, Tulsa, OK (Texas Region)

GTL - Warren Montague, Manakin Sabot, VA (Washington DC Region)

S2 - Marc Walker, Oldsmar, FL (Central Florida Region)

SRF - Joe Colasacco, of Greenwich, CT (Northern New Jersey Region)

SSB - Toby Grahovec, Palos Park, IL (Chicago Region)

SSC - Pete Taylor, Ortonville, MI (Detroit Region)

T1 - John Heinricy, Holly, MI (Detroit Region)

NWR's Scotty B White finished 2nd            

NWR's Ryan Snodgrass finished 22nd

T2 - Chuck Hemmingson, West Des Moines, IA, ( Des Moines Valley  Region)

 

2005 VOLUNTEERS OF THE YEAR

Course Marshall - William Bradley, Colorado Region, in recognition of his service to his home track and four others. He also handles Course Marshalling duties for the Denver Grand Prix.

Emergency Services - Mike Marshall, Cal Club Region, for showing full support of his region by working 100 percent of the races, SCCA and not, this year.

 Flagging & Communications - Barbara Lissow, Finger Lakes Region, in recognition of her organization leadership and recruitment, which led to the largest number of new F&C recruits in several years.

Grid - Karen Peterson, New England Region, for her display of demeanor and professionalism as a Grid Chief.

Pit Marshall - Lauren Robison, Washington, D.C. Region, in recognition of her overall dedication to racing and her recruiting efforts in 2005

Race Chair - Bob Smethers & Bud Mansur; Oregon Region, for their leadership, recruitment and retention.

Registration - Rusty Clayton, Colorado Region, for her outstanding level of professionalism.

Starter - Jeff Slavik, Arizona Region, in recognition of his overall dedication to his region in all specialties and consummate skills in the starter’s stand.

Timing & Scoring - Gini Ragan, Kansas City Region, in recognition of her ability to adapt to new demands on her job, both Regionally and Divisionally.

Scrutineer - Bob Maples, Colorado Region, for his dedication to the specialty, his Region, his Division and SCCA overall.

Sound Control - Nancy Foster, Colorado Region, in recognition of her dedication, determination and inspiration to all specialties after working all events in her Division in 2005 while battling West Nile Virus.

Steward - Paula Spencer, Chicago Region, in recognition of her high-level customer service, participant advocacy and worker empathy.

Selected via random draw, William Bradley was also awarded the trip to the 2006 24 Hours of Le Mans.

 

National Awards presented at National Convention -

February 4, 2006

Woolf Barnato Award - John Martinsen. Bellevue, WA

John is a NWR member and was was named as the 2006 recipient of the  SCCA’s highest honor given to the member who has made the most outstanding contribution to the Club and competition programs.

 

Presidents Award - Kent Prather, Wakarusa, KS.

Mark Donohue Award - Kristian Skavnes, Sparta, NJ

 

 

Copyright © 2004 NWR SCCA.  |||  Region Home  | Solo  | Race  | Rally  | RallyCross  | Time Trials  ||| About Us  | History  | Events  | Contact Us